راهنمای خرید

تفاوت کارواش دینامی با ذغالی؛ کدام برای مصارف خانگی بهتر است؟

تفاوت کارواش دینامی با ذغالی؛ کدام برای مصارف خانگی بهتر است؟

موتور دینامی و موتور ذغالی دو نوع از موتورهای پرکاربردی هستند که در لوازم برقی صنعتی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارواش های خانگی نیز یکی از آن دسته لوازمی هستند که بر اساس نوع موتور به دو دسته دینامی و ذغالی تقسیم می‌شوند. یعنی شما اگر همین حالا برای خرید کارواش خانگی به فروشگاه های ابزار مراجعه کنید، با دو مدل مواجه خواهید شد. بنابراین مسلما باید از میان آن ها یک مدل را انتخاب کنید و برای این منظور نیز می‌بایست تفاوت کارواش دینامی با ذغالی را بدانید!

کارواش های خانگی مجهز به موتور دینامی، کارایی بیشتری دارند و برای استفاده مداوم گزینه بهتری هستند. در عوض کارواش های ذغالی وزن سبک و قابلیت حمل آسان‌تری دارند، به همین خاطر برای افرادی که صرفا برای شستن خودرو شخصی یا حیاط، راه پله و کف استخر و … به فکر خرید کارواش افتاده اند، خیلی بهتر خواهند بود.

در ادامه مفصل‌تر به این موضوع پرداخته ایم و این دو مدل کارواش را از هر جهت بررسی کرده ایم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر و تصمیم گیری راحت‌تر، با ابزار قشقایی همراه باشید.

6 تفاوت کارواش دینامی با ذغالی

اصلی‌ترین تفاوت کارواش های ذغالی و دینامی همان راندمان کاریشان بود که در مقدمه بحث به آن اشاره کردیم! اما این دو دستگاه تفاوت های دیگری هم با یکدیگر دارند که عبارتند از؛

1.     تفاوت در میزان سروصدا

کارواش های ذغالی سروصدای بیشتری نسبت به کارواش های دینامی دارند به دو دلیل؛

دلیل اول این که درون موتور کارواش ذغالی همانطور که از نامش پیداست، ذغال وجود دارد. وجود ذغال در موتور دستگاه نیز مساویست با اصطکاک بیشتر بین قطعات موتور و همانطور که می‌دانید، هرچه اصطکاک بیشتر باشد سروصدا و لرزش نیز بیشتر خواهد بود.

و اما دلیل دوم سبک بودن موتور کارواش های ذغالی است که لرزش و سروصدای آن را در زمان روشن بودن دستگاه بیشتر می‌کند. در حالیکه موتور کارواش های دینامی وزن سنگین‌تری دارد و همین باعث می‌شود لرزش و صدای کمتری تولید کند.

✅ با این تفاسیر اگر می‌خواهید بدون مزاحمت برای دیگران، در هر ساعتی از شبانه روز از دستگاه کارواش استفاده کنید، بهتر است کارواش دینامی بخرید.

2.     تفاوت در قدرت

کارواش ها و به طور کلی موتورهای دینامی قدرت بیشتری نسبت به کارواش های ذغالی دارند. اما خب این یک اصل نیست! یعنی ممکن است رقم درج شده در کنار قدرت موتور کارواش دینامی، کمتر از رقم درج شده در کنار همین مشخصه در کارواش ذغالی باشد. پس اگر به دنبال خرید کارواش خانگی پرقدرت هستید بهتر است در میان مشخصات فنی، قدرت موتور آن را بیابید و با سایر مدل های مدنظرتان مقایسه کنید.

✅ کارواش های ذغالی از قدرت کافی برای شستشوی ماشین و از بین بردن گردوخاک سطوح برخوردارند. ولی کارواش های دینامی از پس کارهای سنگین‌تر و از بین بردن جرم یا کثیفی هایی مثل گِل و چربی و … برمی‌آیند.

3.     تفاوت در میزان مصرف آب

قدرت بالای موتورهای دینامی، همانطور که یک مزیت محسوب می‌شود معایبی هم دارد. یکی از معایب آن مصرف آب بیشتر است!

البته میزان آب مصرفی کارواش به عوامل متعددی وابسته است و اینطور نیست که بگوییم فقط از نوع موتور تاثیر می‌پذیرد. این مورد نیز مثل قدرت موتور، در میان مشخصات کارواش درج می‌شود. پس بهتر است برای اطمینان بیشتر و اطلاع از مقدار آب مصرفی دستگاه منتخب، در لیست مشخصات فنی به دنبال این مورد باشید.

4.     تفاوت در طول عمر

اصطکاک میان ذغال ها و روتور در موتور ذغالی، مطمئنا پس از مدتی باعث خرابی موتور یا قطعات آن خواهد شد. پس در این مورد کارواش های دینامی در درجه بالاتری قرار می‌گیرند! چون در آن ها اصطکاک و فرسایش خیلی کمتر است.

البته توجه داشته باشید که این سخن به معنای بی کیفیت یا کارآمد نبودن کارواش های ذغالی نیست. مطمئن باشید اگر به درستی و برای انجام کارهای معمولی در حد شستشوی خودرو از کارواش ذغالی استفاده کنید، این دستگاه سالیان سال کار شما را راه خواهد انداخت.

در ضمن کارواش های ذغالی هزینه تعمیرات پایینی دارند! یعنی شاید هزینه 10 بار تعمیر یک کارواش ذغالی برابر با یکبار تعمیر کارواش دینامی باشد. بنابراین این موضوع آنقدرها حائز اهمیت نیست و نباید تاثیر زیادی روی تصمیم و انتخاب شما داشته باشد. پس بهتر است بجای تمرکز روی این مورد، به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه کارواش توجه کنید.

5.     تفاوت در قیمت

قیمت کارواش علاوه بر نوع موتور نصب شده روی آن از عوامل دیگری مثل برند، قدرت موتور، فناوری هایی که به آن ها مجهز شده و … نیز تاثیر می‌پذیرد. بنابراین به طور قطعی نمی‌توان گفت کارواش ذغالی ارزان‌تر است یا کارواش دینامی! اما کارواش های دینامی بخاطر پیشرفته بودن معمولا با قیمت بالاتری عرضه می‌شوند.

6.     تفاوت در وزن و اندازه

بالاتر و در توضیحات مربوط به تفاوت در سروصدای کارواش ذغالی و دینامی، گفتیم که موتور کارواش های دینامی سنگین‌تر است. پس شاید خودتان از همینجا به سنگین وزن بودن و بزرگ بودن ابعاد این دستگاه ها در مقایسه با کارواش های ذغالی پی برده باشید!

البته امروزه سازندگان کارواش های خانگی برای حمل آسان این دستگاه ها، در دو طرف آن ها چرخ هایی تعبیه می‌کنند. ولی با این حال اگر به دنبال کارواش خانگی سبک وزن هستید، بهتر است قید کارواش های دینامی را بزنید.

کارواش دینامی بهتر است یا کارواش ذغالی؟!

این یکی از سوالات پرتکراری است که متقاضیان خرید کارواش خانگی از کارشناسان ما می‌پرسند. همانطور که با مطالعه مطالب بالا متوجه شدید، هر کدام از این کارواش های نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارد. بنابراین نمی‌توان در یک کلام گفت کارواش ذغالی بهتر است یا دینامی! چون این موضوع نیاز به بررسی موارد مختلف دارد. پس اگر هنوز مردد هستید و نمی‌دانید کدام یک از این دو کارواش برای شما بهتر و کارآمدتر است، می‌توانید از طریق راه های ارتباطی در نظر گرفته شده با کارشناسان ابزار قشقایی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *